Decyzja o rozwodzie to jeszcze nie koniec

0
668

Jest wiele powodów, dla których ludzie się rozwodzą, jednak niezależnie od przyczyn zawsze jest to sytuacja stresująca. Bywa, że rozwód ciągnie się latami, a bliscy sobie kiedyś ludzie stają się wrogami. W wielu przypadkach jedynym wyjściem z sytuacji jest pomoc prawnika.

W życiu nie ma nic pewnego

Liczba rozwodów w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie większa niż 100, czy nawet 50 lat temu. Wzrost dotyczy zwłaszcza par z niewielkim stażem, lecz ryzyko rozstania to zagrożenie dla małżeństw nawet tych z wieloletnich związków. W obecnych czasach ludziom łatwiej podjąć decyzję o rozwodzie. Rozwód nie jest już wstydliwą rodzinną tajemnicą, choć w mniejszych społecznościach, gdzie wszyscy się znają bywa wciąż piętnowany.

Na początku małżeństwa nikt nie zakłada rozwodu z góry, nikt nie planuje go z wyrachowaniem (choć pewnie, gdy w grę wchodzą pieniądze, to bywa różnie). W życiu jednak nie ma nic pewnego, wielkie uczucie często nie jest gwarancją udanego i trwałego małżeństwa. W sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu idealnie byłoby się rozstać kulturalnie, szybko i bez tzw. publicznego prania brudów. Często z pomocą przychodzi pomoc prawna. Z reguły małżonkowie szukają pomocy wpisując w wyszukiwarkę popularne hasła typu adwokat Wrocław itp.

Sytuacje stresowe wyzwalają w ludziach rozmaite emocje. Nie zawsze potrafimy nad sobą zapanować, zwłaszcza, gdy druga strona nas atakuje. Pomoc prawna podczas rozwodu pomaga oswoić sytuację, ostudzić emocje, dać poczucie bezpieczeństwa. W tej ciężkiej przeprawie warto mieć kogoś bezstronnego po swojej stronie.

Trudne rozstania

Czasem rozwód to jedyne wyjście. Gdy próby ratowania związku nic nie dają lub gdy partner niszczy nas stosując przemoc fizyczną i/lub psychiczną to lepiej się rozstać. Nie oznacza to jednak, że jest to łatwa decyzja.

Dawniej panowało przekonanie, że jak coś się psuje, to trzeba to naprawić. Dziś chętniej pozbywamy się zepsutych rzeczy. Podobnie postępujemy w małżeństwie. Kiedyś rozwody nie były ogólnie przyjętą formą kończenie nieudanego związku. Nie było na nie społecznego przyzwolenia ani akceptacji najbliższej rodziny. Ludzie trwali w małżeństwie „na dobre i na złe”, nawet, jeśli od dawna było już tylko „złe”. Ile osobistych tragedii kryło się za takimi na pokaz trwającymi związkami?

Trudno powiedzieć czy dziś za wzrostem liczby rozwodów stoi większa świadomość tego, do czego prowadzi toksyczny związek. A być może zbyt pochopnie podejmujemy decyzje i to zarówno te w sprawie ślubu, jak i rozstania. Tę lekkość w podejściu do rozstań można jeszcze tak tłumaczyć w przypadku młodych ludzi. Jednak wzrasta odsetek rozwodów par z kilkunastoletnim stażem. I w tym przypadku trudno mówić o pochopnych decyzjach, to raczej proces trwający jakiś czas.

Niezależnie od małżeńskiego stażu każde rozstanie jest trudnym przeżyciem. Rozwód to nie tylko sądowa procedura, ale również stresujące przeżycie. Nie zawsze znajdziemy zrozumienie wśród rodziny czy znajomych. Dobrze jest więc poszukać wsparcia u ludzi którzy mają doświadczenie w sprawach rozwodowych. Do tej grupy należy m.in. adwokat od rozwodów.

Rozwód to jeszcze nie koniec

Przyczyna, dla której małżeństwo się rozpada nie zawsze leży po środku. Dowody świadczące o winie współmałżonka z pewnością ułatwią i przyspieszą procedurę w sądzie. Prawnik pomoże napisać pozew, usystematyzuje dowody, przygotuje nas do rozprawy sądowej.

Istotną kwestią jest również życie po rozwodzie. Rozwodzi się dwoje ludzi, a zostają dzieci, wspólne mienie, czasem niespłacone kredyty. Tu również pomoc adwokata może być potrzebna. Po uporządkowaniu tego całego bałaganu pozostałego po rozwodzie przyjdzie nareszcie czas zająć się sobą i na nowo zorganizować sobie życie. Warto postrzegać rozwód nie tylko w kategorii końca czegoś. To raczej zamknięcie pewnego etapu, a jednocześnie wstęp do nowego ekscytującego rozdziału życia.